ولوسیا چیست و چگونه به درمان و بهبود ام اس کمک میکند؟

ولوسیا به شکل کپسول خوراکی و دارای ماده موثره‌‍ای به نام اوزانیمود است. این دارو در کنترل بیماری ام اس موثر است.

 

در بیماری ام اس چه روی می دهد؟

در بيماری ام اس به دلیل اختلال عملکرد سیستم ایمنی، این سیستم علیه غلاف پوشاننده سلول‌های عصبی که یک عامل خودی است فعال شده، به آن حمله کرده و باعث آسیب آن می‌شوند. از بین رفتن این غلاف باعث اختلال در انتقال پیام عصبی بین مغز و نخاع و قسمت‌های مختلف بدن می‌شود. براساس آنکه غلاف پوشاننده سلول‌های عصبی کدام بخش از مغز و نخاع آسیب ببیند و شدت آسیب چقدر باشد، تظاهرات مختلف بیماری بروز می‌کنند.

بيماري ام‌ اس چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص بیماری ام اس به دلیل تظاهرات پیچیده و مختلف آن آسان نیست و هیچ روش تشخیصی قادر نیست به تنهایی این بیماری را از دیگر بیماری‌های دارای علائم مشابه افتراق دهد. برای تشخیص بیماری نیاز به گرفتن شرح حال کامل از بیمار، معاینه فیزیکی دقیق و گاهی انجام اقدامات تشخیصی مانند MRI ، پتانسیل برانگیخته و گرفتن نمونه مایع نخاع است.

علت بیماری ام اس چیست؟

علت بیماری ام اس هنوز به طور کامل شناخته نشده است. بررسی‌ها نشان می‌دهند که عوامل ژنتیکی و موارد محیطی مانند کمبود ویتامین D، مصرف سیگار و زندگی در مناطق مرتفع و دورتر از خط استوا، نقش مهمی در ایجاد این بیماری دارند.

علائم بیماری ام اس

بیماری ام ‌اس یک بیماری غیرقابل پیش بینی است و علائم و روند آن می‌تواند بین افراد مختلف متفاوت باشد. این تفاوت در بروز علائم می‌تواند در سن شروع بیماری، اولین علامت بیماری، فاصله بین حمله‌ها، شدت، علائم و عوارض هر حمله و سیر پیشرفت بیماری باشد. اگرچه بعضی از این تظاهرات شایع‌تر هستند ولی هیچ الگوی ثابتی در همه بیماران وجود ندارد.
برخی از علائم شایع بیماری ام اس عبارتند از: اختلالات حسی، حرکتی، بینایی، شناختی، خلقی، جنسی، اختلال در تعادل، تکلم، عملکرد مثانه و روده‌ها، خستگی و درد.

داروهای تعدیل کننده بیماری ام اس

در طی سال‌های اخیر داروهای زیادی برای درمان ام اس تولید شده‌اند که می‌توانند باعث تعدیل یا کند کردن سیر بیماری شوند، اگرچه این داروها باعث درمان کامل بیماری ام اس نمی‌شوند ولی می‌توانند تعداد و شدت حمله‌های بیماری را کاهش دهند

ولوسیا – اوزانیمود داری تعدیل کننده ام اس

داروی ولوسیا – اوزانیمود یک داروی جدید تعدیل کننده بیماری ام اس است که در سال 2017 برای درمان این بیماری مورد تایید قرار گرفته است. این دارو با نام تجاری ولوسیا برای اولین بار در ایران توسط شرکت نانوالوند تولید شده و در دسترس مبتلایان به بیماری ام اس قرار گرفته است.
این دارو با جلوگیری از خروج لنفوسیت‌ها (نوعی از سلول‌های سیستم ایمنی) از غدد لنفاوی، گردش آن‌ها در خون و مهاجرت آن‌ها به مغز و نخاع را محدود کرده، از آسیب این سلول‌ها به سلول‌های عصبی مغز و نخاع و ایجاد عوارض بیماری ام اس جلوگیری می‌کند.

مزایا داروی ولوسیا – اوزانیمود

ولوسیا – اوزانیمود دارویی از دسته تعدیل کننده‌های عملکرد گیرنده‌ اسفنگوزین-1-فسفات (S1P) است که قبل از این، داروی فینگولیمود (با نام تجاری دانلوین) از این دسته دارویی سال‌ها در کشور برای درمان بیماران مبتلا به ام اس مورد استفاده قرار گرفته و ایمنی و اثربخشی آن اثبات شده است. تفاوت این دارو با دیگر داروهای این دسته مانند فینگولیمود، اختصاصی‌تر بودن عملکرد این دارو در بدن است که منجر به کاهش اثرات ناخواسته دارو بر دیگر نقاط بدن و در نتیجه کاهش عوارض جانبی آن می‌شود. به همین سبب به طور مثال احتمال رخداد عوارض جانبی قلبی عروقی در ابتدای مصرف دارو بسیار کاهش یافته و دیگر نیازی به تحت نظر گرفته شدن بیمار در مرکز درمانی پس از دریافت دوز اول دارو (که در درمان با فینگولیمود مورد ضروری است) وجود نخواهد داشت. علاوه بر این تعداد بیمارانی که ممکن است قادر به تحمل دارو نباشند بسیار کاهش پیدا کرده است.

بیماری‌ها

ام اس

پسوریازیس

آرتریت روماتوئید

+ بیشتر

مقالات علمی

ام اس

پسوریازیس

آرتریت روماتوئید

+ بیشتر

ارکید لایف

ارکید لایف ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای خود را در سراسر کشور با کادری مجرب به صورت رایگان بلافاصله پس از شروع درمان توسط بیمار آغاز می کند.

ارکید لایف مجهز به مرکز تماس ۲۴ ساعته با کادری مجرب است، که به صورت شبانه‌روزی پاسخگوی سوالات و مشکلات بیماران مصرف کننده داروهای شرکت ارکیدفارمد است.

ارکید لایف

ارکید لایف ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای خود را در سراسر کشور با کادری مجرب به صورت رایگان بلافاصله پس از شروع درمان توسط بیمار آغاز می کند.

ارکید لایف مجهز به مرکز تماس ۲۴ ساعته با کادری مجرب است، که به صورت شبانه‌روزی پاسخگوی سوالات و مشکلات بیماران مصرف کننده داروهای شرکت ارکیدفارمد است.