زندگی با بیماری کرون

زندگی با بیماری کرون

زندگی با بیماری کرون، چالش‌ها و سخت‌های خاص خود را دارد. آشنایی با سبک زندگی فرد مبتلا به بیماری کرون و راه و روش سازگاری با این بیماری را در این صفحه دنبال کنید.

همچنین شما می توانید سایر بخش های مرتبط با بیماری کرون را دنبال کرده و اطلاعات مفیدی از این بیماری کسب نمایید.

سازگاری با بیماری کرون

سازگاری با بیماری کرون

سبک زندگی بیمار مبتلا به کرون

سبک زندگی بیمار

سبک زندگی در بیماری کرون

سبک زندگی مناسب برای بیمار مبتلا به کرون چگونه است؟

گاهی اوقات ممکن است در شرایط ابتلا به بیماری کرون احساس درماندگی کنید؛ اما تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی ممکن است به کنترل علائم بیماری کمک کرده و فاصله بین دوره‌های عود بیماری را طولانی‌تر کند.

رژیم غذایی

شواهد مستحکمی در مورد اینکه برخی از غذاها ممکن است باعث بیماری کرون شوند وجود ندارد. اما برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها ممکن است باعث تشدید علائم و نشانه‌های بیماری به خصوص در زمان عود آن شوند.

تهیه لیستی از غذاهایی که می‌خورید به همراه علائمی که دارید در بررسی اثر رژیم غذایی بر بیماری کمک‌کننده خواهد بود.
اگر فکر می‌کنید که برخی از غذاها باعث عود علائم شما می‌شوند، از آنها اجتناب کرده و از رژیم غذایی خود حذف کنید.

به‌کارگیری توصیه‌های زیر ممکن است کمک‌کننده باشند:

• مصرف لبنیات را محدود کنید:
در بسیاری از افراد مبتلا به بیماری کرون، مشکلاتی مثل اسهال، درد شکمی و نفخ با محدود کردن مصرف لبنیات بهبود می‌یابد.
همچنین ممکن است به لاکتوز حساسیت داشته باشید. در این حالت بدن نمی‌تواند لاکتوز را که قند موجود در شیر است هضم کند. در مورد داروهای کمک‌کننده در هضم لاکتوز با پزشک خود مشورت کنید.

• غذاهای کم‌چرب را امتحان کنید:
اگر بیماری کرون، روده کوچک را درگیر کرده باشد، ممکن است روده‌های شما نتوانند به میزان مناسب چربی‌ها را هضم یا جذب کنند.
در واقع عدم جذب چربی حین عبور از روده باعث بدتر شدن اسهال می‌شود. سعی کنید از مصرف کره، مارگارین، سس‌های خامه‌ای و غذاهای سرخ‌کردنی خودداری کنید.

• در صورت لزوم مصرف فیبر را محدود کنید:
غذاهای حاوی فیبر بالا، مثل میوه‌های تازه، سبزیجات و غلات کامل ممکن است باعث بدترشدن علائم بیماری شما شوند. اگر مصرف میوه‌ها و سبزیجات خام شما را اذیت می‌کند، سعی کنید آنها را بپزید، بخارپز کنید یا به صورت سوپ مصرف کنید.

به صورت کلی، احتمال بروز مشکل با گیاهان خانواده کلم مثل بروکلی و گل کلم، مغزها، دانه‌ها، ذرت و پاپ کورن بیشتر است. در صورتی که روده شما تنگ شده باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که مصرف غذاهای حاوی فیبر را محدود کنید.

• از مصرف سایر غذاهای مضر خودداری کنید:
غذاهای تند، کافئین و الکل ممکن است باعث بدتر شدن علائم و نشانه‌های بیماری شما شوند.

سایر اقدامات مربوط به رژیم غذایی

• وعده‌های غذایی خود را به وعده‌های کوچک‌تر تقسیم کنید:
به جای ۲ تا ۳ وعده در روز، ۵ تا ۶ وعده کوچک در روز غذا بخورید. در این صورت ممکن احساس بهتری داشته باشید.

• روزانه مایعات فراوان بنوشید:
بهترین راه نوشیدن آب است. الکل و نوشیدنی‌های حاوی کافئین باعث تحریک روده‌ها شده و می¬توانند باعث بدتر شدن اسهال شوند. نوشیدنی‌های گازدار نیز معمولاً باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

• سعی کنید مولتی ویتامین مصرف کنید:
از آنجایی که بیماری کرون می‌تواند در جذب مواد مغذی اختلال ایجاد کند و همچنین ممکن است رژیم غذایی شما محدود شده باشد، مصرف مولتی‌ویتامین¬ها و مواد معدنی معمولاً کمک‌کننده است. قبل از مصرف هرگونه مولتی‌ویتامین با پزشک خود مشورت کنید.

• با کارشناس تغذیه مشورت کنید:
در صورتی که کاهش وزن داشته‌اید یا رژیم غذایی شما بسیار محدود شده است، با یک کارشناس تغذیه مشورت کنید.

مصرف سیگار
مصرف سیگار باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری کرون می‌شود و در صورتی که به آن مبتلا هستید، مصرف آن ممکن است منجر به بدترشدن بیماری شود. در افراد مبتلا به بیماری کرون که سیگار مصرف می‌کنند احتمال عود بیماری، احتیاج به دارودرمانی و انجام جراحی‌های متعدد افزایش می‌یابد. ترک سیگار علاوه بر مزایای بسیاری که برای سلامت بیمار دارد می‌تواند به بهبود سلامت کلی مجرای گوارشی کمک کند.

استرس
اگرچه استرس باعث ایجاد بیماری کرون نمی‌شود اما ممکن است باعث عود بیماری یا تشدید علائم و نشانه‌های آن شود.
با اینکه نمی‌توان همیشه از استرس دوری کرد اما با اقدامات زیر می‌توان آن را کنترل و مدیریت کرد:

• ورزش:
ورزش‌کردن حتی با شدت ملایم نیز می‌تواند به کاهش استرس، بهبود افسردگی و تنظیم عملکرد روده‌ها کمک کند. در مورد یک برنامه ورزشی مناسب برای خود با پزشک معالج مشورت کنید.

• بیوفیدبک:
در این روش با استفاده از دستگاهی که به اعضای بدن مثل قلب و عضلات متصل می‌شود، مواردی مثل ضربان قلب یا تنش در عضلات به شما نشان داده می‌شود. بدن شما با مشاهده وضعیت خود، به آن آگاهی پیدا کرده و پاسخ (فیدبک) مناسب را به صورت کاهش تنش عضلات و ضربان قلب نشان می‌دهد. این کار باعث ایجاد آرامش می‌شود تا کنار آمدن با استرس راحت‌تر شود.

• ریلکسیشن و تمرینات تنفسی:
یکی از راه‌های مقابله با استرس این است که به طور مرتب در خود آرامش ایجاد کرده و از روش‌هایی مثل تنفس عمیق و آرام برای کاهش استرس استفاده کنید. می‌توانید به کلاس یوگا و مدیتیشن بروید یا از کتاب‌ها و سی‌دی‌ها استفاده کنید و این تمرینات را در خانه انجام دهید.

درمان‌های مکمل و جایگزین

بسیاری از افرادی که اختلالات هضم غذا دارند، نوعی از درمان‌های مکمل یا جایگزین را استفاده کرده‌اند؛ اما در مورد اثربخشی و ایمنی آنها مطالعات مناسب کمی انجام شده است.

برخی از درمان‌های مورد استفاده عبارت‌اند از:

• مکمل‌های گیاهی و غذایی:
بیشتر مکمل‌های گیاهی و غذایی که به عنوان یک گزینه درمانی بیماری کرون تبلیغ می‌شوند، تأییده لازم را از مراجع مربوطه ندارند

علاوه بر این، حتی گیاهان و مکمل‌های طبیعی نیز ممکن است عوارض یا تداخلات دارویی خطرناک به همراه داشته باشند. قبل از مصرف هرگونه مکمل گیاهی، با پزشک خود مشورت کنید.

• پروبیوتیک ها:
پروبیوتیک‌ها باکتری‌هایی هستند که به طور طبیعی در مجرای گوارشی وجود دارند و می‌توان به صورت خوراکی به شکل کپسول مصرف شوند.

برخی شواهد نشان می‌دهد که برخی از پروبیوتیک‌های حاوی بیفیدوباکتر ممکن است به افراد مبتلا به بیماری کرون در طولانی‌ترکردن دوره فروکش بیماری کمک کند. اما برخی دیگر از شواهد نشان می‌دهد که مصرف آنها فوایدی در افراد مبتلا به این بیماری نداشته است. در مورد مؤثر بودن این ترکیبات به تحقیقات بیشتری نیاز است.

• در مورد اثربخشی روغن ماهی، طب سوزنی، هیپنوتیسم و پره‌بیوتیک‌ها که به رشد باکتری‌های مفید روده کمک می‌کنند) هنوز شواهد علمی وجود ندارد.

سازگاری با بیماری کرون

سازگاری با بیماری کرون

بیماری کرون علاوه بر تأثیر جسمانی، بار روحی، روانی نیز به همراه دارد.
در صورت شدید بودن علائم و نشانه ها، ممکن است هر لحظه نیاز باشد که سریع به دستشویی بروید. حتی در صورت خفیف بود علائم، نفخ و درد شکمی می‌تواند حضور در جامعه را سخت کند.

همه این عوامل می‌توانند زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهند و ممکن است به افسردگی بیانجامند. در ادامه برخی از اقداماتی که می‌توانید برای مقابله با بیماری انجام دهید آورده شده است:

• آگاهی کسب کنید:
یکی از بهترین راه هایی که برای دست داشتن کنترل امور می‌توان انجام داد این است که تا می‌توانید در مورد این بیماری اطلاعات کسب کنید.

• به یک انجمن حمایتی بپیوندید:
انجمن‌های حمایتی می‌توانند اطلاعات ارزشمندی را در مورد بیماری در اختیار شما قرار دهند و پیوستن به آنها می‌تواند از نظر روحی-روانی نیز به شما کمک کند. اعضای انجمن در مورد جدیدترین درمان‌های دارویی و سایر روش‌های درمانی اطلاع دارند. همچنین بودن در میان سایر افراد مبتلا به بیماری کرون ممکن است احساس آرامش خاطر در شما ایجاد کند.

• با یک روان‌پزشک صحبت کنید:
برای برخی از افراد مشورت با یک روان پزشک که با بیماری کرون و مشکلات روحی، روانی که می‌تواند ایجاد کند آشنا است، می‌تواند کمک‌کننده باشد.

با اینکه زندگی کردن با بیماری کرون ممکن است سخت و طاقت‌فرسا باشد، باید خوش بین بود چون علم همواره در حال پیشرفت بوده و آینده بیماران مبتلا به این بیماری نیز در حال بهتر شدن است.

لینک مقاله به زودی درج می شود | لینک مقاله به زودی درج می شود

لینک مقاله به زودی درج می شود | لینک مقاله به زودی درج می شود

لینک مقاله به زودی درج می شود | لینک مقاله به زودی درج می شود

لینک مقاله به زودی درج می شود | لینک مقاله به زودی درج می شود

لینک مقاله به زودی درج می شود | لینک مقاله به زودی درج می شود