۵ راه برای حمایت کردن از فرد مبتلا به پسوریازیس

پوسته‌ پوسته ‌شدن کف سر ظاهر ناخوشایندی ایجاد می‌کند. این پوسته‌ها که به‌طور رایج به آن‌ها شوره سر گفته می‌شود، معمولاً در اثر خشکی پوست ایجاد می‌شوند و مشکل جدی ایجاد نمی‌کنند؛ اما در برخی موارد ممکن است در اثر بیماری به نام پسوریازیس ایجاد شوند. 

چگونه فرد مبتلا به پسوریازیس را حمایت کنیم؟

پلاک پسوریازیس فراتر از یک مشکل پوستی است. پلاک پسوریازیس یک بیماری مزمن بوده که نیاز به مدیریت دائم دارد و علائم آن می‌تواند بر روی زندگی روزمره تأثیر منفی بگذارد.

احتمال ابتلا به افسردگی در افراد مبتلابه پسوریازیس بیشتر است و مشکلاتی که با آن مواجه هستند، کار آن‌ها را نیز تحت‌ الشعاع قرار می‌دهد.

معمولاً خانواده و دوستان فرد مبتلا نیز ‌بسیاری از این مشکلات را همراه با او تجربه می‌کنند. نتایج یک مطالعه علمی نشان می‌دهد که کیفیت زندگی در ۸۸ درصد افرادی که با شخص مبتلابه پسوریازیس زندگی می‌کنند، نامطلوب است.

این مسئله نشان‌دهنده اهمیت کمک خانواده و دوستان، به فرد مبتلابه پسوریازیس است. اگر فردی را می‌شناسید که به پسوریازیس مبتلا است و قصد کمک به او را دارید، اما نمی‌دانید چه کارهایی را نباید انجام داد یا چه مواردی را نباید عنوان کرد، نکات زیر را در نظر داشته باشید.

۱. به او گوش دهید.

برای کمک کردن ممکن است بخواهید در مورد پسوریازیس به او پیشنهاد یا توصیه‌ای کنید؛ همچنین ممکن است قصد داشته باشید با کم ‌اهمیت جلوه دادن این بیماری، کمک کنید احساس بهتری فرد داشته باشد؛ اما این کار نشان می‌دهد که فکر می‌کنید او مشکلی جدی ندارد؛ به همین دلیل ممکن است به او احساس نادیده گرفته شدن دست دهد و باعث شود از شما دوری کنند.

به جای این کار، سعی کنید هر زمان که خود فرد تمایل به صحبت در مورد احساسات خود داشت، برای او وقت بگذارید. اگر او در کنار شما احساس راحتی داشته باشد، امکان دارد خواسته خود را دقیقاً ابراز کند.

برای مثال ممکن است ابراز کند در زمان عود بیماری به علائم او توجه نشان ندهید، مگر خود او در این رابطه اعلام آمادگی کند.

۲. آن‌ها را در فعالیت‌ها شرکت دهید.

ایجاد ضایعات قرمزرنگ و دارای خارش از علائم شاخص پسوریازیس است؛ اما پسوریازیس با بیماری‌های قلبی، چاقی و افسردگی نیز ارتباط دارد. در افراد مبتلابه پسوریازیس، احتمال ابتلا به افسردگی خفیف و حتی شدید ۱.۵ برابر بیشتر است.

برای پیشگیری از این مشکلات و کمک به سلامتی فردِ مبتلا، کارهایی را به‌طور مشترک انجام دهید تا احساس انزوا را در او از بین ببرید.

برای مثال او را به دورهمی‌ها و مراسم دعوت کنید یا از او بخواهید برای قدم زدن یا نوشیدن قهوه با شما همراه شود. اگر تمایلی به بیرون رفتن ندارد، در خانه با یکدیگر فیلم ببینید یا صحبت کنید.

۳. باری را از روی دوش اعضای خانواده او بردارید.

از آن جایی‌که پسوریازیس، افراد خانواده را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد کمک به خانواده او می‌تواند به سلامت همه آن‌ها کمک کند.

از او بپرسید چه کارهایی را می‌توانید در این رابطه بر عهده بگیرید. برای مثال برخی از کارهای آن‌ها را در داخل و بیرون از خانه انجام دهید یا اگر کودکی دارند، بعضی روزها از او مراقبت کنید.

۴. او را در انجام عادت‌های سالم تشویق و حمایت کنید.

یک عامل محرک عود پسوریازیس، استرس است و فرد مبتلابه پسوریازیس ممکن است برای کنترل استرس و بیماری خود، نیاز به رعایت رژیم غذایی سالم، استراحت کافی داشته باشد.

فرد مبتلا را در رعایت این موارد، حمایت کنید و او را برای انجام کارهایی که ایجاد استرس بیش‌ازاندازه می‌کنند تحت‌فشار و استرس نگذارید؛ حتی اگر کارهایی هستند که فکر می‌کنید باعث بهبود روحیه او می‌شود. این کار ممکن است باعث تشدید علائم او شود و اثر معکوس داشته باشد.

۵. سؤالات خود را باملاحظه بپرسید.

برای کمک ‌کردن و حمایت از فرد مبتلا سعی کنید به جای پرسیدن سؤالات جزئی و مستقیم در مورد علائم یا داروهای مورد مصرف او، احساس کلی او را بپرسید.

این کار باعث می‌شود او راحت‌تر در مورد مشکلات خود با شما صحبت کند. به مرور زمان بهتر متوجه می‌شوید که چگونه می‌توانید به او کمک کنید.

خلاصه

پلاک پسوریازیس با مشکلاتی متعددی مرتبط است که کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بسیاری از افراد مبتلابه این بیماری متکی به حمایت اعضای خانواده و دوستان خود هستند. شما نیز با حمایت آن‌ها، می‌توانید کمک کنید زندگی سالم‌تر و شادتری داشته باشند.

مراقبت فرد مبتلا باشید و برای او وقت بگذارید اما اجازه دهید خود او برای صحبت درباره بیماری پیش قدم شود.

ارکید لایف » مقالات علمی :
۵ راه برای حمایت کردن از فرد مبتلا به پسوریازیس

بیماری پسوریازیس

پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس یک بیماری مزمن التهابی پوستی است که در اثر آن سلول‌های پوست سریع‌تر از حالت طبیعی رشد می‌کنند.

رشد غیرعادی سلول‌ها باعث تجمع آنها بر سطح پوست می‌شود و پلاک‌های قرمز و برآمده که با پوسته‌ای نقره‌ای رنگ پوشیده ‌شده‌اند، شکل می‌گیرند.

پسوریازیس و فصل سرما

پایبندی به درمان پسوریازیس اولین مرحله برای پیشگیری از آنفلولانزا است. داروهای تعدیل‌کننده سیستم ایمنی می‌توانند با کنترل سیستم ایمنی …

تفاوت شوره سر و پسوریازیس

پوسته‌ پوسته ‌شدن کف سر ظاهر ناخوشایندی ایجاد می‌کند. این پوسته‌ها که به‌طور رایج به آن‌ها شوره سر گفته می‌شود، معمولاً در اثر خشکی پوست ایجاد می‌شوند و …

پیشگیری از پسوریازیس

بیماری پسوریازیس غیر قابل پیشگیری است. پسوریازیس ممکن است مادام‌العمر باشد اما معمولاً با درمان کنترل می‌شود.

در این صورت پس از بهبودی طولانی‌مدت، ممکن است دوباره بازگردد. در صورت درمان مناسب، سلامت کلی فرد تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

به طور کلی پسوریازیس با برخی بیماری‌ها همانند بیماری‌های قلبی عروقی، سندرم متابولیک و نیز سایر بیماری‌های خود ایمنی در ارتباط است.

آیا پسوریازیس بیماری خطرناکی است؟

آیا پسوریازیس یک بیماری مزمن است؟

بیماری‌ها

ام اس

پسوریازیس

آرتریت روماتوئید

+ بیشتر

مقالات علمی

ام اس

پسوریازیس

آرتریت روماتوئید

+ بیشتر

ارکید لایف

ارکید لایف ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای خود را در سراسر کشور با کادری مجرب به صورت رایگان بلافاصله پس از شروع درمان توسط بیمار آغاز می کند.

ارکید لایف مجهز به مرکز تماس ۲۴ ساعته با کادری مجرب است، که به صورت شبانه‌روزی پاسخگوی سوالات و مشکلات بیماران مصرف کننده داروهای شرکت ارکیدفارمد است.

ارکید لایف

ارکید لایف ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای خود را در سراسر کشور با کادری مجرب به صورت رایگان بلافاصله پس از شروع درمان توسط بیمار آغاز می کند.

ارکید لایف مجهز به مرکز تماس ۲۴ ساعته با کادری مجرب است، که به صورت شبانه‌روزی پاسخگوی سوالات و مشکلات بیماران مصرف کننده داروهای شرکت ارکیدفارمد است.